5 ویژگی برتربلاکچین و فرصت‌های درآمد برای بانک‌ها

5 ویژگی برتربلاکچین و فرصت‌های درآمد برای بانک‌ها ،تحلیلگران انتظار دارند که بازار فناوری بلاکچین در چند سال آینده به میزان قابل توجه62.73  درصد CAGR رشد کند.  اما چگونه بانک‌ها می‌توانند پذیرش بلاکچین را به درآمد تبدیل کنند؟
5 ویژگی برتربلاکچین و فرصت‌های درآمد برای بانک‌ها
5 ویژگی برتربلاکچین و فرصت‌های درآمد برای بانک‌ها
رشد بلاکچین ارزش بازار را به 52.5 میلیارد دلار می‌رساند و محققان انتظار دارند که کاربردهای بلاکچین در بانکداری و امور مالی به 22.46  میلیارد دلار در سال 2026 برسد.

5 ویژگی برتربلاکچین و فرصت‌های درآمد برای بانک‌ها

با این نرخ، موسسات بانکی سنتی اگر نتوانند خود را با موج بعدی نوآوری وفق دهند، با بی‌واسطه‌گری مواجه می شوند. ما در حال حاضر پتانسیل ارزهای دیجیتال و دیفای (مالی غیرمتمرکز) را در عمل می‌بینیم:
 • کارمزد تراکنش کمتر
 • پرداخت‌های بین المللی سریع
 • و فرآیندهای Onboarding و KYC آسان‌تر
 • خدمات مالی در دسترس‌تر
کمالگرایان بلاکچین ادعا می‌کنند که این مزایا و مزایای دیگر دلیل محکمی برای حذف امور مالی سنتی از معادله است. در واقع، به نظر می‌رسد دیگر به واسطه‌های زیادی مانند تهاتر، وام‌دهندگان و شرکت‌های بیمه نیازی نیست. با این حال، موسسات می‌توانند خود را در چشم انداز قرار دهند و از بلاکچین برای بهبود فرآیندها، دستیابی به بازار گسترده‌تر و ایجاد فرصت‌های درآمدی جدید استفاده کنند. ما در حال حاضر شاهد پذیرش از سوی نهادهای حاکم مانند دفتر کنترل ارز ایالات متحده هستیم. با مشاهده پتانسیل بلاکچین، آنها استفاده از استیبل کوین و فناوری بلاکچین را برای بهبود سرعت تراکنش تایید کردند. همانطور که استفاده از بلاکچین محبوب‌تر می‌شود، بانک‌ها باید برای انتقال آماده باشند.  با این حال، شناسایی فرصت‌های واقعی و استفاده از موارد بلاکچین در امور مالی ممکن است دشوار باشد. برای کمک، ما پنج فرصت برتر درآمد بلاکچین را برای بانک‌ها گردآوری کرده‌ایم.

5 ویژگی برتربلاکچین

 تامین نقدینگی برای وام های سیستم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi)

ارائه نقدینگی به پروتکل‌های DeFi موجود، ساده‌ترین گزینه برای ایجاد بازده است. این یک راه عالی برای ایجاد بازدهی در دارایی‌های دیجیتالی است که بانک‌ها قبلاً در ترازنامه خود ثبت کرده‌اند. بازده DeFi معمولاً بسیار بالاتر از هر‌چیزی است که در محصولات مالی سنتی دیده می‌شود. حساب‌های پس‌انداز سنتی در اتحادیه اروپا حداکثر تا 1.5 درصد در سال ارائه می‌کنند، در حالی که پروتکل وام‌دهی خرد مانند Tropykus می‌تواند 4.09 درصد و برخی استخرهای نقدینگی به 50 درصد برسد. همان‌طور که می‌دانید،  DeFi با توانایی انجام تجارت در شبکه‌های طرف‌های ناشناس مشخص می‌شود.  به همین دلیل، وام‌ها باید وثیقه شوند تا از وام‌دهنده در برابر ریسک طرف مقابل محافظت شود. بازدهی بالاتر و ریسک کمتر طرف مقابل، وام دهی DeFi را به یک فرصت قابل توجه تبدیل می‌کند. برخی از پروتکل های محبوب DeFi عبارتند از:
 • Tropykus
 • Aave
 • Bancor
 • Uniswap
توجه: زیان‌های دائمی زمانی رخ می‌دهد که جفت‌های استخر نقدینگی از نسبت اصلی خود منحرف شوند.  

پرداخت‌های  سریع فیات و دارایی دیجیتال

یکی از ویژگی‌هایی که افراد را به سمت ارزهای دیجیتال جذب می‌کند، استفاده از آن‌ها برای پرداخت‌هایی است که ارائه می‌دهند:
 • معاملات سریعتر
 • امنیت بیشتر؛
 • پردازش تراکنش 24/7.
کریستین اسمیت، مدیر اجرایی انجمن بلاکچین معتقد است که «استیبل کوین‌ها، مانندUSDC، می‌توانند سریع‌تر و 24 ساعته پرداخت‌های بلادرنگ را انجام دهند، به گونه‌ای که زیرساخت‌های پرداخت موجود در ایالات متحده نمی‌توانند از عهده آن برآیند» بانک‌ها می توانند از این مزیت استفاده کنند:
 • ارائه پرداخت‌های رمزنگاری P2P از طریق پلتفرم‌های بانکداری آنلاین موجود
 • استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان ریل برای تراکنش‌های بین‌المللی فیات؛
 • شارژ امتیاز پایه به ازای هر تراکنش برای خدمات آنها.

 تجارت دارایی دیجیتال

در حالی که حجم تراکنش‌ها نسبت به بازارهای سنتی ( FX، سهام و غیره) کمتر است، مردم هنوز میلیاردها دلار در روز مبادله می‌کنند. یک استخر Uniswap می‌تواند هر هفته میلیاردها دلار تراکنش را ببیند. اما کل صرافی روزانه بیش از 1 میلیارد دلار تراکنش می‌بیند. با این اعداد، یک بانک می‌تواند مبالغ هنگفتی را بر اساس کارمزد تراکنش اسمی چند واحد پایه تولید کند. کارمزدهای معاملاتی معمولی از 0.2 تا 0.5 درصد متغیر است. در حالی که گزینه‌های معاملاتی دیگری نیز وجود دارد، بانک‌ها در موقعیت خوبی برای ارائه موارد زیر هستند:
 • تجارت مستقیم از برنامه بانکی
 • سرمایه‌گذاری و پس‌انداز در یک نگاه
 • محصولات تجاری منحصر به فرد
 • افزایش امنیت و بیمه

حساب های پس انداز رمزنگاری

بانک‌ها می‌توانند بازدهی جذابی را برای حساب‌های بهره‌دار ارائه کنند، زیرا بازدهی ارزهای دیجیتال به طور قابل‌توجهی بالاتر از حساب‌های TradFi است. به عنوان مثال، بانک‌ها می‌توانند یک محصول سپرده مدت‌دار ایجاد کنند که از وجوه آن برای به اشتراک گذاشتن استیبل کوین‌ها یا دارایی‌های با ریسک بالاتر استفاده کنند. در زمان بلوغ، بانک‌ها بازدهی خود را به مشتریان پرداخت می‌کنند، اما مازاد بر سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال را حفظ می‌کنند. همانطور که قبلا ذکر شد،  Tropykus micro savings یک گزینه محبوب است که ممکن است برای یک حساب پس انداز ارز دیجیتال مناسب باشد، به خصوص در بازارهای در حال ظهور، زیرا در حال حاضر 4.09٪  APY را در rBTC ارائه می‌دهد.

دارایی‌های توکن شده

توکنیزاسیون دارایی‌های غیرنقدی را در دسترس توده‌ها قرار می‌دهد . این سناریو از فناوری بلاکچین برای ایجاد یک نمایش دیجیتال - یک نشانه - از یک دارایی غیربانکی استفاده می‌کند. با تقسیم یک دارایی مانند یک نقاشی یا یک ماشین قدیمی به قطعات کوچک‌تر که با نشانه‌ها، نشان داده می‌شوند، این سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند برای گروه وسیع‌تری از مردم قابل دسترسی باشد. در گذشته این دارایی‌ها به طور سنتی فقط در دسترس مشتریان ثروتمند بوده است، بنابراین بانک ها در موقعیت بسیار خوبی برای دسترسی به این بخش بزرگ مشتریان قرار دارند. دارایی‌های توکن‌شده همچنین برای انتشار و نگهداری ارزان‌تر هستند، که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها برای همه درگیر می‌شود. گزارشی توسط Finoa و Cashlink نشان داد که توکنیزاسیون می‌تواند به کاهش هزینه‌های 35 تا 65 درصدی در کل زنجیره ارزش منجر شود.   تأییدیه‌های رمزنگاری در سراسر کشور، بانک‌هایی که ارزها و استیبل کوین‌های خود را ایجاد می‌کنند و پذیرش بلاکچین رو به رشد همه یک چیز را نشان می‌دهند: ارزهای دیجیتال و بلاکچین بخشی از صنعت بانکداری و خدمات مالی آینده خواهند بود. اما پر کردن شکاف فناوری بین TradFi و بلاکچین می تواند یک فرآیند طولانی و پرهزینه باشد. برای جلوگیری از ایجاد زیرساخت‌های داخلی برای برقراری ارتباط با بلاکچین، بانک‌ها این گزینه را دارند که از API های باز استفاده کنند و از بانکداری باز استقبال کنند. APIهای بانکداری باز روند ادغام را کوتاه می‌کنند و در عین حال امنیت لازم را که بانک‌ها نیاز دارند را فراهم می‌کنند. و علاوه بر این، آنها اغلب انطباق خارج از اصول قبلی و نوآورانه را ارائه می‌دهند و تضمین می‌کنند که بانک‌ها از مقررات قابل اجرا تبعیت می‌کنند. گردآورنده: مریم آقایاری

پیام بگذارید

آخرین مطالب