5 روش برتری که سیستم‌های پرداخت از تکنولوژی بلاکچین بهره‌مند می‌شوند

هم‌اکنون چیزی که به عنوان یک راه ساده برای انتقال بیت کوین از حساب مجازی به حساب دیگر مطرخ شد، تکامل پیدا کرده‌است. بلاکچین به عنوان فناوری تحول‌آفرین، توسط شرکت‌ها و موسسات مالی بزرگ در سراسر جهان استفاده می‌شود. ازآنجاییکه از این فناوری می‌توان برای جابجایی دارایی‌ها در سراسر جهان (به راحتی ارسال ایمیل) استفاده کرد، جای تعجب نیست که در چند سال اخیر استفاده از آن رونق داشته‌است. همانطور که در صنعت جهانی نرم‌افزار و روندهای نوظهور فناوری و همچنین طبق گزارشات منتشرشده، انتظار می‌رود فناوری بلاکچین جهشی عظیم در اندازه و ارزش بازار داشته‌باشد و تا سال 2025 به 32 میلیارد یورو برسد. یکی از مشتاق‌ترین سرمایه‌گذاران آن، بخش‌های مالی، مسئولیت بیش از 60 درصد از ارزش کل بازار را بر عهده دارد. و این صنعتی است که به شدت به بازگشت سرمایه  (ROI)سودآور متکی است، بنابراین مطمئناً استفاده از فناوری بلاکچین مزایای زیادی به‌ویژه برای سیستم‌های پرداخت خواهدداشت.  

هزینه‌های پایینتر

در سیستم پرداخت سنتی، وجوه الزاما باید از طریق واسطه تامین شود. این به معنی ایجاد کمیسیون برای هر نهادیست که در معامله مشارکت دارد. از سوی دیگر، یک سیستم پرداخت مبتنی بر بلاکچین تعداد واسطه‌ها را تا حد زیادی کاهش داده و کمیسیون‌های مورد نظر را از کل هزینه تراکنش کسر می‌کند. این امر نقل و انتقال پول را ارزان‌تر می‌کند، زیرا تسهیل‌کننده‌های دیگری در این انتقال وجود ندارد.  

پرداخت‌های سریعتر

در مشاغلی که برای پرداخت، به جریانات نقدی وابسته هستند، پرداخت سریع ضروری است. وقتی از دید بازرگانان به آن نگاه می‌کنید، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در ایالات متحده، چرخه پرداخت B2B بدون بلاکچین حدود 34 روز طول می‌کشد. این موضوعی است که با فناوری بلاکچین می‌توان آن را تسهیل کرد. این فناوری امکان پردازش و انتقال پول را در زمان واقعی حتی در بانک‌های مختلف فراهم می‌کند. بلاکچین همچنین نیاز پرداخت‌کننده و دریافت‌کننده را در یک سیستم بانک از بین می‌برد، زیرا پایگاه داده بین نهادهای مالی به اشتراک گذاشته می‌شود.  

ارزهای دیجیتال

در حال حاضر ارزهای دیجیتال به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند و بانک‌ها می‌توانند با استفاده از روندهای مالی جدید با بلاکچین همگام شوند. بر اساس گزارشEuropean Payments Council در سال 2019، این افزایش در استفاده از ارزهای دیجیتال و رمز ارزها به رشد تجارت الکترونیک وابسته است. با استفاده از این فناوری، امروزه بانک‌ها از ارز دیجیتال برای چندین تراکنش، از جمله پرداخت‌های آنلاین، استقبال می‌کنند.  

امنیت بالاتر

نگهداری اطلاعات حساس روی کاغذ، احتمال بیشتری را برای سرقت اطلاعات و سایر فعالیت‌های مخرب فراهم می‌کند. سیستم‌های بلاکچین، اگرچه 100 درصد در برابر همه حملات غیرقابل نفوذ نیستند، اما به لطف عملیات امنیت سایبری قوی، در برابر قانون‌شکنی‌ها محفوظ هستند.  

شناسایی آسان‌تر مشتریان (KYC)

هزینه‌های KYC مؤسسات مالی می‌تواند به میلیاردها دلار برسد، به‌ویژه در کشورهایی که تبعیت از جرائم مالی مورد نیاز است مانند آلمان (40 میلیارد یورو) و فرانسه (17 میلیارد یورو). طرح KYC شرکت‌ها را ملزم می کند تا مشتریان خود را شناسایی و احراز هویت کنند. این تلاش‌ها برای کمک به کاهش جرائم مالی و فعالیت‌های تروریستی انجام می‌شود. با استفاده از فناوری بلاکچین، این شرکت‌ها به اطلاعات تایید شده از پایگاه‌های داده‌ای شرکت‌های دیگر دسترسی خواهند داشت و تلاش‌های تکراری بین بانک‌ها و سایر موسسات شخص ثالث را کاهش می‌دهد.   از آنجایی که جهان به طور کلی به سمت زندگی دیجیتال-محور می‌رود، بلاکچین می‌تواند به ساده‌سازی و پیشرفت بیشتر فناوری مالی کمک کند.   گردآوردنده: نفیسه نبوی منبع: https://fintechweekly.com/magazine/articles/top-5-ways-payment-systems-benefit-from-blockchain-technology

پیام بگذارید

آخرین مطالب