پراپ‌تک، Property Technology

پراپ‌تک چیست؟  PropTechمخفف کلمه Property Technology است. این اصطلاح به نرم افزارها، ابزارها، پلتفرم‌ها، اپلیکیشن‌ها، وبسایت‌ها و سایر راه‌حل‌های دیجیتالی اطلاق می‌شود که متخصصان املاک و مستغلات (از کارگزاران و ارزیابان گرفته تا معماران و مدیران ساخت‌وساز) استفاده می‌کنند که شامل فناوری ساخت‌وساز و فناوری املاک تجاری است و با فینتک و فناوری مالی همپوشانی دارد. پراپ‌تک کارایی را بهبود می‌بخشد و فعالیت‌های املاک و مستغلات از جمله خرید، فروش، اجاره، رهن، مدیریت، ارزیابی، تامین مالی، بازاریابی، توسعه، طراحی، ساخت و سرمایه‌گذاری را تسهیل می‌کند. پراپ‌تک، Property Technology  

چرا پراپ‌تک

پراپ‌تک بخش املاک و مستغلات را وارد یک عصر دیجیتال جدید با عملکرد کارآمدتر و پایدارتر می‌کند. همه ما مصرف‌کنندگان املاک و مستغلات هستیم که به طور مستقیم یا غیرمستقیم تحت تأثیر تغییرات این صنعت قرار می‌گیریم که بر نحوه تصمیم‌گیری‌های مهم در آن تأثیر می‌گذارد. این مسأله همچنین نقش مهمی در انقلاب دیجیتال جهانی کنونی ایفا می‌کند. استفاده از فناوری و نوآوری در املاک و مستغلات در مقایسه با سایر صنایع درگیر در انقلاب دیجیتال جهانی، با تأخیر انجام شد. دلیل این تأخیر، مدل کسب‌وکار قدیمی مبتنی بر کمیسیون بود. علاوه بر این، خریداران خانه در استفاده از روش‌های جدید و غیرعادی برای آنچه احتمالاً با ارزش‌ترین دارایی آنهاست، محتاط بودند. مهمتر از همه، عدم نقدشوندگی املاک باعث شد تا بازار املاک و مستغلات نتواند همراه عصر معاملات آنلاین با سرعت سریع نقدینگی همراه شود. تمامی موارد ذکر شده در بالا به مقاومت سهامداران مختلف در بازار املاک کمک کرد. در نهایت، تغییرات نسلی ناشی از انقلاب دیجیتال باعث ورود پراپ‌تک شد. با مدرنیزه شدن دنیای اطراف، نسل جدید برای فعالیت سریع و کارآمد به همه چیز از جمله بازار املاک و مستغلات، نیاز دارد. در نتیجه، این فناوری دارای در حال رسیدن به سایر صنایع دیجیتال در دنیای سرمایه‌گذاری است.

فرصت‌های پراپ‌تک

این حوزه فرصت‌های عظیمی را برای کسب درآمد از طریق 3 روش اصلی فراهم می‌کند:
 1. دسترسی به اطلاعات: دیجیتالی‌شدن داده‌ها، باعث تسهیل در دسترسی سریع و ارزان به اطلاعات بازار شده و موجب پایان یافتن عصر برگه‌های فیزیکی شده‌است، در عوض همه چیز را می‌توان به صورت دیجیتالی ضبط و به صورت آنلاین بازیابی کرد.
 2. معاملات کارآمد: مردم به طور فزاینده‌ای به استفاده از پلتفرم‌های سریع، ایمن و ساده برای گرفتن وام، اجاره و رهن فضا، امضای قراردادها و فروش مسکن و موارد دیگر اقدام می‌کنند.
 3. مدیریت و کنترل ساده: تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های تکنولوژیکی پیچیده‌تر می‌شوند و به عنوان داشبوردهایی استفاده خواهند شد که امکان مدیریت و کنترل آسان همه چیز را فراهم می‌کند.
 

دسته‌بندی شرکت‌های پراپ‌تک

دسته اول پراپ‌تک؛ سرمایه‌گذاری

این دسته در درجه اول شامل استارتاپ‌ها و شرکت‌هایی است که خدمات سرمایه‌گذاری را به سهامداران مختلف در بخش املاک و مستغلات ارائه می‌کنند. این خدمات شامل شناسایی و ارزیابی گزینه‌های سرمایه‌گذاری متعدد و تامین منابع مالی برای آن سرمایه‌گذاری‌ها می‌شود.

ابزارهای مورد استفاده

 • مدیریت سبد: به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاران املاک و مستغلات جهت تجزیه‌وتحلیل فرصت‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات و اتخاذ تصمیمات آگاهانه‌تر برای به حداکثر رساندن بازده مورد انتظار خود است.
 

دسته دوم پراپ‌تک  ؛ ساختمانی

این دسته شامل شرکت‌ها و استارتاپ‌هایی است که خدمات مدیریت ساخت و نقشه‌برداری داخلی را به علاقه‌مندان در بخش املاک و مستغلات ارائه می‌دهند.

ابزارهای مورد استفاده

 • مدیریت ساخت‌وساز: شامل فناوری‌های پیشرفته‌ای است که هدفشان تسهیل و بهبود برنامه‌ریزی، طراحی، مدیریت و ساخت ساختمان‌های جدید است، مانند ابزار شبیه‌سازی فرایندهای ساخت‌وساز و پلتفرم‌های مدیریت نقشه‌ها.
 • نقشه‌برداری داخلی: نرم‌افزاری که به شبیه‌سازی ساختمان کمک کرده و آن را بهبود می‌بخشد و داده‌های محیط را روی یک نقشه دیجیتالی دو بعدی یا سه بعدی ارائه می‌کند. این موضوع به پروژه و بهینه‌سازی طراحی و جریان آینده ساختمان‌ها کمک زیادی می‌کند. همچنین، کاربران را قادر می‌سازد تا مدل‌های سه بعدی و واقعیت مجازی از فضاهای دنیای واقعی را ایجاد کنند که می‌توان آن‌ها را به‌صورت آنلاین تجربه کرد، تغییر داد و به اشتراک گذاشت.
 

دسته سوم؛ مدیریت

دسته مدیریت شامل تمام شرکت‌ها و استارتاپ‌هایی است که خدمات مرتبط با جستجو را برای اجاره و فروش املاک در بخش املاک و مستغلات ارائه می‌کنند.

ابزارهای مورد استفاده

 • اجاره کوتاه مدت/موقت: ابزارهای مصرفی که به اولویت‌بندی و ارائه خانه‌های موقت و اجاره‌ای برای تعطیلات و... کمک می‌کنند. این ابزار شامل پلتفرم‌هایی که لیست اجاره املاک را به افراد ارائه داده و به عنوان موتورهای جستجوی اجاره‌ای سنتی برای تعطیلات هستند.
 • اجاره بلندمدت/ رهن: شرکت‌هایی که به اولویت‌بندی و ارائه اقامتگاه‌های طولانی مدت کمک کرده و به مصرف‌کنندگان در فروش یا خرید املاک فهرست‌شده کمک می‌کنند. این شرکت‌ها برای هر معامله‌ای که تسهیل می‌کنند، کمیسیون دریافت می‌کنند.
 • املاک تجاری: ابزارهایی که به مشتریان و کسب‌وکارها اجازه می‌دهد املاک تجاری را اجاره یا خریداری کنند. این‌ها از موتورهای جستجوی سنتی املاک تجاری گرفته تا موتورهای جستجوی فضای مشترک که فضا را را به شرکت‌ها یا افرادی اجاره داده و می‌توانند هر ساعت، روز، هفته، ماه و یا سال اجاره‌نامه بگیرند.
 • ابزارهای مشاورین املاک: شامل ابزارهایی هستند که از نظر سرعت، کارایی، کیفیت و فناوری نقش مشاوران املاک را خودکار می‌کنند. این حوزه می‌تواند شامل CRMهای (مدیریت ارتباط با مشتریان) خاص املاک و مستغلات، پلتفرم‌های بررسی مشاوران املاک و ابزارهای بازاریابی باشد.
 • مدیریت اموال: فناوری‌هایی که به نظارت، حفظ و ارتقای مدیریت و ارزش املاک اجاره‌ای، مانند مدیریت مستاجر و پرداخت و همچنین ابزارهای ارتباطی، طراحی و خدمات پیشرفته کمک می‌کنند.
 

دسته چهارم؛ کسب درآمد

این دسته از پراپ‌تک وسیع است زیرا شامل تمام شرکت‌ها و استارتاپ‌هاییست که به مستاجران، مالکان و مدیران املاک، خدمات متنوعی در جنبه‌های متعدد بهبود کیفیت زندگی ارائه می‌کنند. این خدمات از مدیریت تسهیلات، بیمه و خدمات خانه‌های شخصی تا اینترنت اشیا (IoT) را شامل می‌شود.

ابزارهای مورد استفاده

 • مدیریت تسهیلات: این ابزارها از نرم‌افزار اختصاصی انرژی و فناوری کارآمد برای اندازه‌گیری، کنترل و بهینه‌سازی مصرف انرژی و بهره‌وری استفاده می‌کنند و هزینه‌های انرژی و میزان کربن را در برخی از املاک کاهش می‌دهند.
 • بیمه عمر، بیمه مسکن، بیمه اموال و خسارات: شامل شرکت‌های پراپ‌تک می‌شود که به صاحبان خانه و مستاجرین، بیمه عمر، بیمه خانه و اموال ارائه می‌کنند که برخی از آنها با هوش‌مصنوعی و اقتصاد رفتاری پشتیبانی می‌شوند.
 • خدمات خانگی: به پلتفرم‌ها و فناوری‌هایی اطلاق می‌شود که به صاحبان خانه در مدیریت و نگهداری خانه‌های خود کمک کرده و همچنین از طریق واسطه‌گری با متخصصان مربوطه در بازسازی‌های کامل خانه‌ها کمک می‌دهد.
 • خانه‌های با فناوری اینترنت اشیا: اینترنت اشیا (IoT) فناوری است که تاثیر زیادی در ارائه راه‌حل‌ها و بهبود مدیریت خانه مانند امنیت، اتوماسیون و مدیریت انرژی می‌شود.
جمع‌بندی بدین صورت است که پراپ‌تک می‌تواند کارایی و فعالیت‌های حوزه املاک و مستغلات را در بخش‌های مختلف آن تسهیل کرده و ارائه خدمات مربوط به آن را بهبود ببخشد. پراپ‌تک بخشی از فینتک را پوشش می‌دهد که در ایران کمتر به آن پرداخته شده و با توجه به شرایط اقتصادی جامعه امروز می‌تواند بازار مناسبی برای فعالیت باشد.   گرداوری و تنظیم : نفیسه سادات نبوی

پیام بگذارید

آخرین مطالب