آخرین نسخه گزارش جهانی رتبه‌بندی فینتک دنیا

وضعیت جایگاه و توسعه فینتک در دنیا به تازگی در 23 ژوئن در گزارش سالانه Findexable با حمایت MAMBO منتشر شده‌­است. در این گزارش سان فرانسیسکو، لندن و نیویورک به عنوان قطب اصلی فینتک دنیا شناخته شدند. بعد از آن مونته‌­ویدیو در اروگوئه، هانگژو در چین و ریاض در عربستان صعودی دستاوردهای بزرگی را به وجود آورده­‌اند. ایران نیز به تازگی به این فهرست پیوسته­ و دستاوردهایش در این بخش آن را در جایگاه 222 قرار داده است. فهرست فینتک جهانی در این نسخه از گزارش 264 شهر را در 83 کشور در سراسر دنیا پوشش می­‌دهد. با بیش از 10 هزار شهر در جهان، این 264 اکوسیستم در واقع نشان­‌دهنده 3 درصد از جمعیت شهری دنیاست. با این حال این گزارش گویای خبری خوب است؛ اینکه چرخه فینتک می­تواند مولد مهارت­‌های فنی، شبکه کسب‌­وکاری و در نهایت خروجی­‌هایی باشد که بودج‌ه­ای را به وجود می‌­آورند تا مجدد برای یک فضای نوآوری دیگر سرمایه‌­گذاری شود.

یک دهه قبل؛ هنگامی که شرکت­‌های خصوصی فینتک شروع به پیدایش کردند، کنار گذاشتن آن­ها از عرصه فعالیت به عنوان کاری نامربوط به این صنعت و بخش اضافی میدان خدمات مالی دنیا و جایگاهی دور از تکنولوژی بسیار آسان بود. اما پاندمی کرونا نشان داد که خدمات مالی دیجیتال می­‌توانند اساس عملکرد هموارسازی اقتصاد شوند. برای مثال ریاض در عربستان صعودی با جایگاه 126 فینتک دنیا در سال جدید 106 جنبش مثبت در این حوزه داشته که آن را به رتبه اول رشد یک‌سال اخیر آورده­‌است. یکی از عوامل رشد سال اخیر را افزایش تقاضای استفاده از QR کد و سرویس پرداخت غیرحضوری با مصرف بیش از حد در این کشور می‌­دانند که در اثر پاندمی رخ داده­‌است. البته عامل دیگری هم در کنار آن شناسایی شده است مبنی بر ایجاد راه­‌حل­‌های سازگار با شرع شرکت­‌ها که به طور بالقوه می­‌توانند با محبوبیت در سراسر جهان اسلام به مقیاس برسند.

بر اساس مشاهدات CB سرمایه­‌گذاران متوجه شده‌­اند که؛ تعداد موج یونیکورن­‌های فینتکی از آوریل 2020 تاکنون از 61 استارتاپ به 108 رسیده­‌است. ارزش‌گذاری ترکیبی از یونیکورن­‌های فینتک بیش از دو برابر شده و با 440 میلیارد دلار امریکا برابری می‌­کند. در حال حاضر حوزه فینتک­ نماینده بیش از 20 درصد یونیکورن‌­ها است که نسبت به سال قبل 5 درصد افزایش داشته­‌اند.

این گزارش از لحاظ مختلفی فینتک دنیا را بررسی کرده که به برخی از آن­ها می­‌پردازیم:

اولین جایگاه کشوری فینتک مربوط به ایالت متحده امریکا در امریکای شمالی است که در 2021 تغییر خاصی در این عرصه نداشته و به ادامه راه گذشته خود می­‌پردازد. دومین جایگاه مربوط به انگلستان در اروپاست که آن هم بدون هیچ تغییری در رتبه سال گذشته خود باقی مانده است. سومین جایگاه نیز مربوط به خاورمیانه بوده و چهارمین آن سنگاپور در آسیا می‌­باشد. جالب است که سنگاپور با وجود یک جنبش منفی از سال گذشته تاکنون همچنان در جایگاه چهارم دنیا قرار دارد. سه جایگاه بعدی فینتک دنیا در آسیا مربوط به کشورهای چین، ژاپن و هند است که به ترتیب در رتبه‌­های 15، 21 و 23 قرار دارند. این بین را کشورهایی از امریکای شمالی، اقیانوسیه و اروپا پر کرده‌­اند. در این گزارش رتبه­‌بندی منطقه‌­ای نیز وجود دارد که اولین­‌های آن نیز بدین شرح می­‌باشند: امریکای شمالی: ایالت متحده امریکا آسیا و اقیانوسیه: سنگاپور اروپا: انگلستان منطقه خاورمیانه و آفریقا: امارات متحده عربی امریکای لاتین: برزیل

ایران در چه جایگاهی از این رتبه‌­بندی­‌ها قرار دارد؟

ایران در حال حاضر جایگاه 83 فینتک دنیا را به خود اختصاص داده و جز کشورهایی به حساب می­‌آید که به تازگی به فهرست این گزارش پیوسته‌­است. بنا به این گزارش در بین 19 کشور منطقه خاورمیانه و آفریقا، ایران در رتبه 18 است و آخرین رتبه این دسته­‌بندی را اتیوپی نیز گرفته‌­است. در بخش دیگری از این گزارش که به تنهایی به منطقه خاورمیانه پرداخته‌­است، تهران در بین 10 شهر در رتبه هفتم بعد از شهرهایی چون دبی، ریاض، ابوظبی، جده و ... قرار گرفته‌­است. شواهد نشان می­‌دهد که؛ صنعت مالی و بانکی دنیا به سرعت در حال رشد است اما به گزارش Lightyear Capital چهار بخش از آن با سرعت بیشتری می‌­تازند. پرداخت با رشد 54 درصدی در یک سال اخیر، بیمه و وام مصرفی با رشد 62 درصدی و مدیریت ثروت با رشد 2.6 درصد. اما شرح ماجرا از این قرار است که پرداخت 16.1 میلیارد دلار سرمایه­‌گذاری داشته و اکنون در حال تبدیل به 140.8 میلیارد دلار است. سرمایه­‌گذاری مدیریت ثروت به قدری جوان است که عدد آن صفر درج شده و در 2021 تبدیل به 2.6 میلیارد دلار شده‌­است. به طور کلی انتظار می‌­رود حجم سرمایه‌­گذاری تعبیه­‌شده بخش فینتک در سال‌­های 2020 تا 2025 با رشد بیش از 10 برابری خود از پرداخت تا مدیریت ثروت را پوشش دهد.

فینتک؛ پلی است برای پرکردن شکاف‌­ها

ارزیابی­‌های آسمان خراش و انبوهی از مراکز جدید فینتک اخبار خوبی برای افرادی که در این صنعت مشغول به فعالیت هستند و یا در آن سرمایه­‌گذاری کرده­‌اند، می­‌باشد. اما چگونه می­توان فهمید که فینتک بر حل مسائل مالی، چون دسترسی­‌ها، هزینه­‌ها و سهولت استفاده تأثیر می­‌گذارد؟ همانطور که راه­‌حل­‌های فینتکی در یک کشور توسعه می­‌یابند، به طور خوشحال­‌کننده­ای اکثر افراد به خدمات ضروری مالی مانند حساب بانکی و راه­‌های پس­‌انداز دسترسی پیدا می­‌کنند. اما هنوز برای کامل شدن زمان زیادی می‌ ­برد.

یکی از مطالعاتی که بر اساس نسخه اول همین گزارش انجام شده ­است نشان می‌­دهد؛ در دسترس بودن خدمات مالی لزوما منجر به افزایش تقاضا و استفاده از این خدمات به ویژه در میان جمعیت­‌های آسیب­‌پذیر نمی­‌شود. فینتک‌­ها راه سرعت بخشی ورود افراد به دنیای استفاده از خدمات دیجیتالی مالی هستند اما شرط کافی نیستند. تحقیقات "مامبو" در این زمینه نشان می­‌دهد که مصرف­ک‌نندگان خدمات مالی انتظار دارند که استفاده بهتر از این محصولات به آن­ها آموزش داده­‌شود که در این­جا نقش فینتک­‌ها به عنوان فراهم‌­کننده این خدمات کاملا شناخته ­شده­است. در نهایت نابخردانه است که بخواهیم بگوییم فینتک قرار است بزرگترین مشکلات صنعت مالی و بانکی دنیا را حل کند. اما می­‌تواند با جابجایی نقش­ها پل­‌هایی را در جهت پر کردن شکاف­‌های دسترسی، حمایت از نوآوری مسئولانه و امکان­‌پذیر کردن یک اکوسیستم خدمات مالی متنوع به اندازه دنیایی که در آن خدمت می‌­کند، ایجاد کند. و این­گونه است که فینتک را پلی می­‌خوانند در جهت پر کردن شکاف‌ها. آی‌فینک، تحقق نوآفرینی مالی منبع : findexable.com نویسنده : زهره لورک  

پیام بگذارید

آخرین مطالب